=> Dojrzałość szkolna
=> Diagnoza
=> Dlaczego wierszyki - rymowanki?
=> 20 przykazań wychowania dzieci
=> DEKALOG DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW
=> Wspieranie zdolności dzieci
=> Arteterapia
=> "Dziecięca matematyka"
=> Czego uczą się dzieci

Dlaczego wierszyki - rymowanki?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że proste, nie wymagające intelektualnego wysiłku zabawy mogą wspaniale wspomagać rozwój umysłowy naszych dzieci. Szczególnie w pierwszych latach życia malucha nie jest rodzicom potrzebna ani specjalistyczna wiedza z przedmiotów ścisłych, ani żadne szczególne talenty językowe, by dać dziecku bardzo dobre podstawy pod dalszą naukę języka ojczystego czy matematyki.

Przykładem takich niepozornych, ale bardzo kształcących zabaw są wierszyki i rymowanki. Rodzicu zobacz, jak wiele KORZYŚCI daje recytowanie rymowanek - dziecku lub razem z dzieckiem:

1. rozwijają inteligencję językową

Rymowanki zawierają proste słownictwo, które albo już jest zrozumiałe dla dziecka, albo bardzo szybko wzbogaca jego język. Wierszyki wprowadzają dziecko w świat rymów - słysząc, na czym polega pojęcie rymu, będzie mogło potem bawić się z rodzicem w układanie własnych, zabawnych rymów, a to z kolei jest jedną ze wspaniałych zabaw językowych wspomagających naukę mówienia, a w dalszej kolejności czytania.

2. ćwiczą pamięć

Rymowanki są krótkie i dają się łatwo zapamiętać. Często zawierają słowa i zwroty, które kilkakrotnie pojawiają się w tym samym wierszyku. To wszystko sprawia, że dziecko może bez trudu nauczyć się takiej rymowanki i powtarzać ją razem z rodzicem. Uczy się jej na pamięć w sposób niewymuszony, poprzez zabawę.

3. rozwijają inteligencję muzyczną

Choć nie są to piosenki, to doskonale wykształcają w dziecku poczucie rytmu. Wiele rymowanek jest bardzo rytmicznych. Można to wykorzystać i recytując rymowankę, wyklaskiwać jednocześnie rączkami dziecka lub wystukiwać łyżeczką o kubeczek wyczuwalny rytm.

4. poszerzają wiedzę dzieci z różnych dziedzin

Wiele rymowanek, a także wierszyków Brzechwy, Tuwima czy innych poetów opowiada o zwierzątkach, owocach i warzywach, zwyczajach ludzi, oswaja dzieci z nazwami geograficznymi, zjawiskami pogodowymi czy chociażby z liczebnikami, wspomagając naukę liczenia na paluszkach (np. rymowanka “Raz i dwa”

5. sprawiają dziecku dużo radości i wprawiają w pogodny nastrój

Tym bardziej, że wielu z nich towarzyszą łaskotki (np. w “Idzie kominiarz” nasz palec porusza się po ciele dziecka, lądując na końcu pod jego paszką), leciutkie poszczypywania (”Idzie rak”), masażyki (”Idzie pani”) i inne “efekty” (np. w rymowance “Jedzie, jedzie pan” trzymamy dziecko na kolanach i nagle pod koniec udajemy, że je z kolan upuszczamy). Dzieci uwielbiają czuć dotyk palców wędrujących po ciele i w ogóle kontakt fizyczny z ukochaną mamą czy ukochanym tatą. Tym zabawom towarzyszą często wesołe popiskiwania i spontaniczny śmiech maluszka.

6. budują silną więź z inicjującym zabawy opiekunem (mamą, tatą)

W zabawach tych dziecko ma Cię tylko dla siebie, radosna atmosfera i bezpośredni, dłuższy kontakt z rodzicem w pozytywny sposób umacnia istniejącą relację bliskości. Pamiętaj, że im częstszy jest Twój kontakt z dzieckiem (taki prawdziwy, bezpośredni, pełen miłości), tym większy wpływ będziesz miał na jego wychowanie.
Dlatego przejdź kochany Rodzicu na stronę dla dzieci i poczytaj dziecku rymowanki.