=> Dojrzałość szkolna
=> Diagnoza
=> Dlaczego wierszyki - rymowanki?
=> 20 przykazań wychowania dzieci
=> DEKALOG DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW
=> Wspieranie zdolności dzieci
=> Arteterapia
=> "Dziecięca matematyka"
=> Czego uczą się dzieci

DEKALOG DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

RODZICU!

"Traktuj dziecko tak jakbyś chciał,
aby ono traktowało Ciebie."
Waldemar Łysiak

Nie upokarzaj dziecka: bo ono, tak jak Ty, ma silne poczuciwłasnej godności.

Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru w miarę możliwości jak najczęściej.

Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy.

Nigdy nie mów źle o dziecku, w szczególności w obecności  innych osób.

Nie mów "zrobisz to, bo ja tak chcę" -  jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.

Jeśli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić  "z  góry swego autorytetu".

Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny. I nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

Gdy nie wiesz,  jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, będąc dzieckiem .

Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka .

Bądź życzliwym, pogodnym, cierpliwym przewodnikiem i towarzyszem swego dziecka w jego kłopotach szkolnych.

Staraj się zrozumieć swoje dziecko: jego potrzeby, możliwości i ograniczenia.

Spróbuj jak najwcześniej zaobserwować, czy twoje dziecko ma trudności, na czym one polegają i co jest ich przyczyną - wyjaśnij swoje wątpliwości, omów spostrzeżenia na drodze konsultacji z psychologiem, logopedą, pedagogiem i w razie potrzeby z lekarzem.

Spróbuj pomóc swojemu dziecku - zaobserwuj w czasie codziennej pracy z dzieckiem, co jest najskuteczniejsze dla przezwyciężenia jego trudności: w razie potrzeby skorzystaj z literatury i fachowej pomocy nauczyciela - terapeuty, logopedy (w formie terapii indywidualnej lub grupowej).

Bądź w  stałym kontakcie z nauczycielem swego dziecka i pedagogiem szkolnym.

Chwal i nagradzaj swoje dziecko nie tyle za efekty pracy, co za włożony w nią wysiłek oraz spraw, aby praca z dzieckiem  stała się przyjemna dla was obydwojga.

"Dzieci chowane bez pieszczoty, są jak kwiaty hodowane bez słońca."
Alfred de Musset

Na podstawie: E. CYZ ziecko i jego prawa, ( 1992)