Historia powstania przedszkola, sięga czasów powojennych. Trudno jednak podać dokładną datę powstania przedszkola, bowiem zaginęły wszystkie dokumenty archiwalne. Wiadomym jest to, że od samego powstania było to przedszkole przyzakładowe „Cukrowni Gniezno” i do 1987 r. dzieci pracowników przyjmowane były do przedszkola w pierwszej kolejności. Przedszkole usytuowane było w zabytkowym budynku na terenie parku należącego do „Cukrowni”. Wielkim walorem przedszkola było jego położenie. Mieściło się bowiem na przedmieściu miasta, otoczone zielenią z dala od hałasu ulicy.

Kiedy w 2002 r. „Cukrownia Gniezno” została sprzedana koncernowi „Pfeifer & Langen” z Niemiec, dla przedszkola rozpoczęły się kłopoty lokalowe, a po roku, kiedy zakład uległ likwidacji, przedszkole otrzymało wypowiedzenie umowy najmu.
W związku z brakiem przedszkoli w Gnieźnie, władze samorządowe zadecydowały przenieść nasze przedszkole w inne miejsce.

Od 1. 09. 2004r. Przedszkole nr 12 w Gnieźnie zostało przeniesione na ul. T. Kościuszki 21

Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 5.30 do 19.45. Znajduje się w części budynku należącego do żłobka, na zapleczu którego usytuowany jest plac zabaw. Przedszkole jest placówką cztero-oddziałową, pracującą w systemie dwuzmianowym.

Dzieci przebywają pod naszą opieką
od 5.30 do 16.00,
a druga zmiana od 15.00 do 20.00.

Do przedszkola nr 12 w Gnieźnie uczęszcza
100 dzieci w czterech grupach wiekowych.
Grupy posiadają swoje nazwy i proporczyki:

„Plastoludki” – grupa dzieci 3-4 letnich;
„Modelinki” – grupa dzieci 5-letnich;
„Kredusie” – grupa dzieci 6 letnich;
„Zerówka”

Nasze przedszkole jest przedszkolem dla dzieci i ich rodziców. Wszystkie nauczycielki wspomagają rodziców w wychowaniu dzieci, przygotowują je do podjęcia nauki w szkole. Starają się, aby było to miejsce, w którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie, będzie zdobywało nie tylko wiedzę, ale rozwijało także umiejętności, uzdolnienia i talent.

Opiekę nad dziećmi sprawuje 13 osób:

- siedem nauczycielek - razem z Panią Dyrektor
- intendentka
- woźny
- cztery woźne oddziałowe-trzy na cały etat i jedna na 2/3 etatu.